1. Prihod na dializo
Pokretni in samostojni bolniki vstopajo na oddelek za dializo preko garderobe in ne preko glavnih vrat na hodniku. Vstopajo samostojno do garderobe, se uredijo (umivanje rok, razkuževanje rok, predvsem fistulne roke, obuje copate in zamenjava oblačil zg. dela telesa) in vstopijo na svoje mesto na dializi, ki jim ga določi timska medicinska sestra ali zdravstvenik.
Nesamostojni in/ali slabše pokretni bolniki vstopajo na oddelek za dializo preko glavnih vrat s pomočjo reševalcev, prevoznikov oz svojcev. Reševalci oz. prevozniki jih pripeljejo neposredno na posteljo, vendar je vstop v dializno sobo oz. transfer na posteljo dovoljen le v prisotnosti medicinske sestre oz zdravstvenika (v nadaljevanju MS/MT).

  1. Dializna soba
Vstop v dializno sobo je dovoljen le z dovoljenjem osebja dializnega oddelka SBT. V dializni sobi si bolnik s pomočjo osebja oddelka za dializo pripravi svoje dializno mesto in se pripravi na priklop na hemodializo. Bolniki, ki se dializirajo na posteljah brez tehtnice, se praviloma tehtajo v prisotnosti MS/MT, če ni z bolnikom drugače dogovorjeno. Pripravijo si oblačila za nemoten dostop osebja za dostop do žilnega pristopa in namestitev monitorja (krvni tlak, saturacija, pp drugi parametri). Pred priključitvijo skupaj z MS/MT preverijo delovanje žilnega pristopa in pojasnijo svoje počutje oz. izredne dogodke doma od zadnje dialize.

  1. Priključevanje
Bolnik sodeluje pri priključevanju, uporablja zaščitno masko, oz. se obrne stran od medicinskega osebja, pomaga pri držanju krvnih linij, če je tega sposoben in sodeluje pri nastavitvah dializnega monitorja ob sami priključitvi. Priključitev in izvedba dialize poteka izključno po navodilih zdravnika, ki je tudi odgovoren za pravilen predpis dialize in skupaj s kadrom zdravstvene nege odgovoren za pravilno izvedbo dialize.

  1. Hemodializa
Bolnik med hemodializo upošteva standardne postopke, med katere sodi spremljanje krvnega tlaka in pulza najmanj 1x na uro, pregled katetra oz. AV fistule ob vsaki meritvi krvnega tlaka in parametrov na hemodializnem monitorju, ter spremljanje teže, če je na postelji s tehtnico. Po potrebi se izvajajo dodatne meritve krvnega tlaka, saturacije, frekvence pulza, EKG, laboratorija, UZ diagnostike ipd. V primeru neupoštevanja pravil ni mogoče zagotavljati varnega dializnega postopka in osebje lahko zavrne nadaljevanje hemodializnega postopka.

  1. Prehrana
Prehrana na dializi poteka v skladu s HACAP sistemom, diete so pripravljene individualno, usklajene z bolnikovim željami in potrebami, vendar v skladu z dializnimi in prehransko dietetnimi standardi. V primeru prehranskih motenj lahko prejemajo tudi prehranska dopolnila enteralno oz parenteralno, glede na ugotovitve prehranske ocene. Če so bolniki po hranjenju nagnjeni k slabosti ali padcem krvnega tlaka, lahko osebje hranjenje med dializo odpove in bolnik hrano zaužije po hemodializi. Pred hranjenjem si bolniki razkužijo roke.

  1. Uporaba elektronskih naprav in TV aparatov
TV aparati se nastavijo v skladu z dogovorom med dvema bolnikoma, ki jima pripada en TV aparat. Med priključitvijo in odključitvijo ter med vizito mora biti zvok TV aparatov izklopljen. Izven časa za priključitev in odključitev in časa za vizito je dovoljena uporaba telefonov, tabličnih računalnikov in prenosnikov. Kakršno koli fotografiranje ali snemanje je v prostorih oddelka za dializo prepovedano.

  1. Odhod
Bolniki odidejo z dializnega mesta, ko jim to dovoli MS/MT, po zaključeni proceduri, potrjeni ustrezni hemostazi in hemodinamski stabilnosti bolnika, kot tudi, ko bolnik prejme morebitne manjkajoče izvide, oz. dodatne medicinske dokumente, kot so poročila o dializi, izvid antitrombotičnega zdravljenja, izvid pregleda, dopis svojcem ipd. Odhodi samostojnih in pokretnih bolnikov so v domeni samega bolnika in sicer preko garderobe in izhoda iz garderobe. Ob odhodu le-ti izpraznijo omarice in se preoblečejo. Odhodi nesamostojnih oz. slabše pokretnih bolnikov potekajo v spremstvu spremljevalnega osebja (reševalci, prevozniki, svojci) neposredno z dializne postelje skozi glavna vrata dialize do reševalnega ali taksi vozila. Ob predčasni odključitvi bolnika na njegovo zahtevo, je bolnik sam odgovoren za morebitne zaplete, po hemodializi.

  1. Odnos bolnikov in osebja
Odnos bolnikov in osebja mora biti spoštljiv in strpen. Kljub vsemu lahko nastanejo spori oz. nesoglasja, ki jih rešujemo s pomočjo pogovora z bolj izkušenim osebjem, s strokovno vodjo oddelka za dializo ali s predstojnikom oddelka za dializo. V primeru neuspeha se v reševanje sporov vključi še pravna služba bolnišnice. Vsakršen nestrpen ali žaljiv dialog ni sprejemljiv in bo ustrezno sankcioniran.

  1. Obveznosti bolnika
Upoštevanje pravil hišnega reda, upoštevanje pravočasnega prihoda in odhoda na dializo, upoštevanje navodil danih ob zadnji hemodializi, upoštevanje pravila pravočasnega obveščanja osebja o morebitni odsotnosti s planirane hemodialize oz. spremembi turnusa. Zaveza k pravilnim in točnim podajanjem informacij in prenosu informacij domov. Upoštevanje ordinacijskega časa na oddelku za dializo, ki je hkrati čas, ko se bolniki lahko zadržujejo v prostorih tega oddelka, to je med 6.30 in 19.30 od ponedeljka do petka, ter v soboto od 6.30 do 18.30.